Jun. 1, 2020
 

Oleme valinud endale ise vanemad, aja ja koha kuhu sünnime. Vanematelt saame just need mustrid mida hinge tasandil kasvamiseks enim vajame. 

Oma vanemate häid omadusi tuleb meil talletada ja suurendada.
Vanemate negatiivsed omadusi tuleks aga meil ületada.
 
Näiteks kui vanemate positiivseks omadusteks on soojad, armastavad käitumismustrid,
siis need aitavad luua inimesel täiskasvanuna häid, turvalisi ning terveid suhteid. Need mustrid on väärt talletamist.
Äärmustesse kalduv lapsevanem näitab, et lapsel tuleb selles elus õppida tasakaalus püsimist. 
Põikpäine vanem on viiteks leplikuse õppetunnile. Ahistajatest lapsevanemad õpetavad tingimusteta armastust. Lapsevanem kes lapsega koos ei ole annab võimaluse iseseisvuse arendamiseks ja motivatsiooni leidmiseks enese seest.
 
Väga lihtne on anda hinnanguid oma vanematele ning kritiseerida neid. Tihtipeale süüdistatakse vanemaid ebaturvalise lapsepõlve ja negatiivsete kogemuste pärast. Kedagi teist süüdistades annab inimene ära oma jõu ja väe.
Seega tasuks oma vaatenurka siinkohal muuta ja esitada endale mõned küsimused.
 
Mis on minu vanemate tugevad küljed mida talletada?
Mis on minu vanemate nõrgad küljed mis Sind ärritavad?
 
Nende küsimuste vastused on võtmed mõistmaks oma hinge õppetunde.
 
 
 
Armastusega
Liis Ugandi 
 
Liisi kutsumus on olla inspiraatoriks ja anda inimesele edasi talle sobivaid õpetusi, mis aitaksid inimesel ise end leida ja aidata. Kui soovid kogeda ise Liisi seanssi kirjuta liisugandi@gmail.com 
 
Sep. 26, 2019

Kuigi ilmad võivad olla veel päikselised ja soojad, lähevad puud vaikselt juba värviliseks ja ükskord tuleb meil tunnistada, et tegelikult sügis ikkagi tuleb ning ilm läheb muudkui pimedamaks ja vastikumaks. Mul on üks sõbranna, kes ütleb alati, et tema ootab sügist, sest siis ta saab rahulikult istuda ja kududa – muidu peab ta kogu aeg õues olema, aias toimetama ja lastega ujumas käima. Ta lausa ootab, et saaks sügise saabudes süütundeta iseendale aega võtta. Tema jaoks on kudumine meditatsioon ja eks sügis tegelikult ju ongi selline sisekaemuse aeg. Ka vanasti tuldi selliste ilmadega ikka kokku, räägiti lugusid ja jagati tarkusi. 

Sügis on väga hea aeg, et võtta ette midagi uut, õppida, vaadata enda jaoks üle uusi teemasid ning võtta aega mediteerimiseks ja rahulikuks olemiseks. Tempo peabki jääma aeglasemaks, sest loodus aeglustub ja meie oleme samuti looduse osa, kuigi me oleme selle ära unustanud ja peame ennast looduse krooniks. Tegelikult peaksime loodusega ühes rütmis tempo maha võtma. Miks mitte minna ka meditatsiooni- või paastulaagrisse. Palju räägitakse küll kevadpaastust, kuid tegelikult on enne talve väga hea ära teha sügisene paast, et kergemalt talvele vastu minna. Kõige külmemale ajale seda siiski jätta ei tasuks. Kindlasti võib pimedal ajal meie seest esile kerkida allasurutud tundeid, näiteks kurbust või teatavat eestlaslikku ängi. See avab taas võimaluse tegelda asjadega, mis tahavad meie seest välja tulla. Näiteks vaatad, et täna sajab vihma, ilm on pime ja tunned, et ei tahaks nagu üle poole tunni õues olla. Küsi endalt, mis tunne see on? Mida sa hetkel tunned? Kui sa juba tunnistad seda tunnet, siis see saab hakata vaikselt lahustuma. Sa puhastad niimoodi ennast ja vabaned nendest tunnetest. Kõige lihtsam on liituda mõne meditatsioonigrupiga, kuid ka omapäi mediteerimiseks on väga häid nippe.

Praktiline harjutus: Istu ja leia endale mugav asend. Pane keel suulakke ja hinga neljani lugedes sisse. Hinga mõnusasti, hästi kõhu põhja naba alla ja siis kaheni lugedes hoiad hinge kinni. Neljani lugedes hingad jälle välja ja hoiad kaks sekundit hinge kinni. See rütm saab olema 4-2-4. Neli sekundit hingad sisse, kaks hoiad naba all hinge kinni ja neli hingad välja.

See harjutus aitab hästi näiteks sundmõtete korral, sest inimene ei suuda mitut mõtet korraga mõelda. Kui sa mõtled sellele, kuidas sa neid numbreid loed ja kuidas sa hingama pead, siis rohkemale sa parasjagu mõelda ei saagi. See harjutus aitab sul tuua fookuse mõttekehast välja füüsilisse kehasse, kui sa suudad nii moodi 4-5 minutit lihtsalt hingata. Kui sul on vaja aja peale kuhugi minna, pane endale telefon näiteks viie minuti pärast helisema. Siis ei pea sa ajale üldse tähelepanu pöörama ega muretsema, kui palju aega läks või kas ma tegin seda liiga vähe. Mediteerid lihtsalt seni, kuni kell heliseb. Seejärel tule meditatsioonist välja. Võib-olla on selleks ajaks su sundmõte sootuks kadunud, võib-olla saad hoopis mõne uue idee – iga kord on erinev. 

Sügisel on väga oluline hoida oma immuunsüsteem töökorras ja seetõttu tuleb jälgida, et seda negatiivse mõtlemise ega muretsemisega ei õõnestataks. Emad kipuvad sageli oma laste pärast muretsema, kuid läbi selle saadavad nad tegelikult oma lastele negatiivset energiat, mistõttu siis laste immuunsus ja energiatase võivad langeda. Suure armastuse tähe all tõmbavad vanemad teadmatusest oma lapsi tegelikult hoopis alla. Kui tahame ise olla terved ja ka oma lapsi heas energias ja tervetena hoida, on oluline mõelda positiivseid mõtteid. Kui sa mõtled näiteks oma lapse peale, et kus ta nüüd ikkagi on, kell on nii palju ja ta pole ikka veel tulnud, siis saada talle muretsemise asemel hoopis valgust ja armastust või kas või ingleid appi või mõtle, et ta kindlasti on lihtsalt unustanud ennast sõbraga mängima, nägi tee peal kedagi tuttavat või naudib hoopis kummikutega porilombis trampimist. Oluline on välja saata just positiivset energiat. See kehtib ka sinu enda puhul – kui sa tabad end mingilt negatiivselt mõttelt, siis aktsepteeri seda! See on täiesti normaalne, et need aeg-ajalt tulevad, kuid katsu oma tähelepanu siiski suunata sellele, mida sa tegelikult tahaksid selle asemel kogeda ja keskendu siis sellele teisele poolele. Kui hakkad haigeks jääma, siis kujusta koheselt, et oled täiesti terve ja loomulikult seejärel tegutse ka. Kõigepealt tasub abi otsida loodusest – kõik eestlased ju oskavad ravimtaimi ja mett kasutada ning ravimteesid juua. Seda kõike võib juba profülaktikaks teha. Võiks süüa võimalikult puhast toitu – see on keha jaoks väga toetav. Väga oluline on ka piisavalt magada. Suvel on päikest ja elujõudu palju rohkem, seega sügisel keha tegelikult tahabki rohkem puhata. Luba siis endal seda teha – sügis ongi puhkamise aeg. Mida pimedamaks läheb, seda rohkem peaksime puhkama.

 

Armastusega

Liis Ugandi http://www.keskpaike.com/432564027

Sep. 21, 2019

Liis Ugandi:

Kui hing otsustab siia planeedile kehastuda, on tal kindlasti mõned õppetunnid ja eesmärgid, miks ta siia õppima ja arenema tuleb. Keegi ei tule siia niisama lõbutsema ja pikutama. Hing valib endale just niisugused vanemad, sünnikoha, aja ja peremustrid, mis pakuksid vastavaid väljakutseid ja õppetunde. Tihtipeale süüdistame oma hädades vanemaid ja nende mustreid või leiame, et teised käituvad meiega halvasti, aga tegelikult on enamasti kõige selle taga hoopis meie õppetunnid, asjad, milles oleme tulnud ennast arendama ja hingena kasvama.

 
 

Me sünnime koos nende õppetundidega, aga tavaliselt me ei mäleta neid. Me ei tea, mida me siin teeme – oleme natuke nagu džunglis ära eksinud! Ainukeseks kompassiks ongi meie oma südamehääl ehk intuitsioon, mis aitab meil elus kergesti edasi liikuda. Vanemad annavad meile vastavad mustrid ja geenid – iga laps valib need endale ise. Näiteks ühes peres on palju lapsi, kuid iga laps on erinev, sest on otsustanud just niisuguse geenikombinatsiooni edasi kanda võtta. Kedagi süüdistada siin ei ole. Hammaste vahetumisega hakkavad lapsed vaikselt juba oma karmale üle minema. Põhiline üleminek toimub teismeeas ja täiskasvanuks saades on inimene juba täiesti oma karma peale läinud.

 

Enamasti just need asjad, mis inimesel välja ei tule ja milles ta osav ei ole, ongi need, mida ta peab hakkama endas arendama. Kõik see, mis inimesel hästi välja tuleb, on tal juba eelmistes eludes ära õpitud. Kui mõni mees oskab väga hästi raha teha, aga suhtega hakkama ei saa, on tal ilmselgelt vaja areneda suhete valdkonnas, õppida suhete paremat loomist ja hoidmist. Teisel võib olla hoopis vastupidi – ongi vaja õppida, kuidas luua raha, kuidas seda hoida ja kuidas sellega parimal viisil ümber käia. See on hea kompass: kõik, mis mul hästi välja ei tule (ausalt peeglise vaadates, mitte teisi süüdistades), annab tegelikult juba teeotsa kätte, kuhu edasi liikuda. Muidugi on väga hea puhastada ka enda suguvõsa ja vanemate mustreid – see aitab meil kindlasti paremini edasi liikuda ning saada sealt jõudu ja väge. Samas need mustrid, mis peale puhastamist ikka meile jäävad, mis meile ei meeldi või meid takistavad, on väga konkreetselt seotud meie õppetundidega.

 

Kui sa taipad, et sul mingi asi kohe tõesti välja ei tule ja see asi hakkab korduma, siis ongi kõige tähtsam teadvustada, milline see muster või asi siis on, mis sul elus ei õnnestu. Ole peeglisse vaadates aus. Võid ka mustvalgelt kirja panna, et sa aktsepteerid, et sul on elus niisugune probleem ja see endast näiteks välja kirjutada. Võib-olla kulub sul selleks lausa nädal - asju võib veel ja veel meelde tulla. Paned kõik need asjad kirja ja seejärel põletad paberi ära. Järgmiseks võtad puhta lehe ja kirjutad, mismoodi sa tahaksid, et asjad tegelikult oleksid. Paned kirja vastandvariandi ehk selle, mida sa südamest sooviksid kogeda. Olles seda teinud, asu siis ka päriselt tegutsema! Me ei saa lihtsalt mediteerida ja mõelda, et tahaks seda, teist ja kolmandat. Tuleks endale ka reaalselt plaan teha, kuidas parimal viisil soovituni jõuda ja mõelda, kes mind aidata saaks, kellega ma peaksin rääkima, kas mul on sarnase kogemusega tuttavaid, kas leian endale toeks meeldiva terapeudi, vahest leidub mingeid koolitusi ... Alati ei pea üksi pusima, võiks julgelt ringi vaadata, mis sind selles protsessis toetaks, et saaksid kiiresti ja kerge vaevaga selle õppetüki selgeks.

Mida kiiremini ja ausamalt asja ette võtad, seda kiiremini saad sellega ühele poole. Tavaliselt, kui oled mõne õppetunni ära õppinud, teeb elu ka mingi kingituse – näiteks tuleb su ellu rahulikum aeg, mõni mõnus reis või ilmneb sul hoopis mingi varjatud anne, mida saad nautida... Puhke- ja rahuaega antakse meile ikka ka. Aga seejärel tulevad uued asjad üles! Päris kindlasti ei saa me terve elu lihtsalt rahus olla ja puhata – hing tahab ikka veel areneda ja siis kerkivad pinnale uued asjad, mis on veel ebakõlalised. Aga siis sa juba tead, mis tööriistad sind varem on aidanud ja sa võid proovida neid ka seekord kasutada. Siis tead ka juba tegutsema asudes, et pärast õppetunni läbimist saad sa elult kingitusi. Kui soovimatusest nende asjadega tegeleda paneme ukse kinni, siis tulevad õppetunnid sisse aknast või korstnast me ei pääse nende eest. Mida rohkem me midagi iseendas alla surume ja ära peidame, seda vägevamana see probleem kusagilt praost välja hiilib.

 

Loomulikult võib alati teha taotlusi. Väga hea taotlus on näiteks: "Aitäh, et mõistan oma elu õppetunde". Ja üks taotlus, mida olen ise läbi elu teinud: "Aitäh, et ma kogen oma õppetunde läbi armastuse ja rõõmu". Igaühel on oma õppetunnid, kuid kõike ei pea traagiliselt läbi kogema, kõik ei pea olema valus ja raske. Võib taotleda, et kogeksid neid asju läbi huumori, rõõmu ja kerguse. Igaühel on oma teekond siin maailmas, selles ajas ja ruumis, aga viis, kuidas me selle teekonna läbime, on meie otsustada. Meelelaadi valik – kas läheme ohvrirolli või valime kerguse tee – on väga paljuski meie enda teha.

 

Liisi kutsumus on olla inspiraatoriks ja anda inimesele edasi talle sobivaid õpetusi, mis aitaksid inimesel ise end leida ja aidata. Kui soovid kogeda ise Liisi seanssi kirjuta liisugandi@gmail.com 
 
Jun. 13, 2019

Koos päikse säramisega ja ilma soojenemisega avanevad ka inimeste südamed.Ka romantilisi suhteid on lihtsam luua.Sageli küsitakse siis seanssidel, kas see mees või naine ongi nüüd see õige, üks ja igavene ... või siiski mitte?

 
 
 

Inimene võiks rohkem usaldada oma sisetunnet. Ükski suhe ei tule niisama. Kui sul on teise inimese poole tõmme, siis järelikult on mingi magnet, mis sind selle inimese poole tõmbab, miks te olete kokku saanud. Juhuseid ju ei ole ja ükski suhe ei ole nii-öelda vale. Kui sa ei proovi seda suhet ja muudkui kahtled, et äkki see ei ole ikka õige suhe, siis sa ei saagi kunagi teada, kas see oli õige või mitte. Jälgida tuleb ikkagi oma tunnet. Kui sul on selle inimesega hea, siis ongi asi õige. Mõistus võib ju öelda, et tal ei ole ikka piisavalt haridust või mida küll mu sõbrannad arvavad, kuid see ei ole üldse tähtis! Loeb see, et sinul oleks selle inimesega hea koos olla. Kui sina tunned ennast hästi, siis ei ole enam tähtis, kas tal on kõrgharidus lõpetatud või lõpetamata, kas ta on heledama või tumedama peaga, sõidab kallima või odavama autoga ... See ei oma mitte mingit tähtsust.

 

Sageli võib ette tulla, et mehed ei soovi end nii ruttu siduda kui seda sooviksid naised. Mehed kardavad oma vabadust kaotada, kuid see on tegelikult vaid näiline. Me ei saa oma vabadust kaotada, kui me seda ise ära ei anna. Me võime jätta suhtes üksteisele hingamisruumi ja olla ka suhtes vabad. Kuid see on tüüpiline meeste hirm, et suhtes ei saagi enam vabadust nautida. See on illusioon. Nagu selline mõtteviis, mis naistel kipub sageli olema – et ma pean leidma selle õige mehe, printsi valgel hobusel, ja siis elu lõpuni temaga koos olema. Need ajad on möödas, kus me abiellusime väga noorelt ja olime elu lõpuni koos. See ei pea ammu enam niimoodi olema. Osa suhteid on väga karmalised. Kui karma on tehtud, saab suhe läbi. Ei ole mõtet vägisi elu lõpuni koos olla. Kui õppetunnid saavad läbitud ja kaks inimest otsustavad, et neil on siiski tore koos olla ja neid õppetunde teha ning nad otsustavad siiski kokku jääda, siis ka see on võimalik. Aga siis ei juhi seda suhet enam karma, vaid nad saavad edasist elu koos luua juba vabast tahtest. Siis keeratakse nagu täiesti uus leht. Suletakse uks selle järel, mis olnud ja alustatakse puhtalt lehelt.

 

Karmalise suhte tunneb ära sellest, et see algab väga suure kirega, inimesel on roosad prillid ees ja külgetõmme on väga-väga suur. Sageli võib olla nii, et kui seda tüüpi suhe on möödas, mõtled sa, kuidas sa üldse suutsid selle inimesega koos olla. Sind lükatakse justkui karussellile ja sa ei saa sealt enam maha hüpata. Asjad hakkavad juhtuma, mis on karmalised, ja kõik käib nii kiiresti, et sa justkui ei saa enam öelda „Stopp!“ või et „Laske mind siit maha!“ – see rong juba sõidab. Asjad, mis on karmaliseks tasakaalustamiseks vajalikud, hakkavad järjest juhtuma. Karmasuhete pikkused võivad olla väga erinevad. Mida kiiremini inimesed asuvad seda karmat lahendama, seda kiiremini võivad need suhted läbi saada. Aga kui inimesed lükkavad muudkui neid õppetunde edasi ja süüdistavad probleemdies vaid teineteist, hakkamatagi neid asju lahendama, siis probleemid ainult suurenevad ja jamad lähevad aina hullemaks. Mida kiiremini asjadega tegelda, seda parem asjaosalistele. Näiteks ühel paaril, kes minu juures käis, oli karmaline suhe. Alguses tuli mulle info, et nad on koos maksimaalselt viis aastat, aga nad hakkasid kohe väga kiiresti tööd tegema ja nende suhe sai läbi juba aasta pärast. See suhe lõppes niimoodi, et nad tegid oma karmalised õpeptunnid läbi ja siis vaatasid üksteisele otsa ning tundsid, et neil ei ole enam kummalgi üksteise vastu tundeid. Seejärel läks kumbki oma teed. Kõik lõppes praktiliselt päevapealt.

 

Karmalisi õppetunde on väga erinevaid. Kui näiteks ühes elus on üks pool olnud suhtes väga domineeriv, võtnud teise õigused ära, siis nüüd võib olla vastupidi – tema partner on väga domineeriv ja pressib teda justkui maatasa. Tänapeaval teatakse siiski inimõigustest väga palju, samuti energiatest,ega lasta ennast niisama lihtsalt ohvrirolli suruda. Siis hakkabki karmaline mäng vaikselt pihta.

 

Kui su hing on otsustanud teatud karmat kogeda ja tasakaalustada, tuleb see karmaline suhe igal juhul, sellest me ei pääse. Kuid kui see karma on tehtud, oleme vabad endale suhet manifesteerima. Võib-olla seetõttu ongi tänapäeva inimestel mitmeid suhteid, et me saame justnagu tellida ja siis ligi tõmmata teistsuguse inimese. Kuid selleks, et teistsugust inimest ligi tõmmata, peame me ka enda sagedust muutma. Kui naine tahab endale näteks sportlikku meest, siis tuleb tal ka endal tennised jalga tõmmata ja jooksma minna. Kui tahad kohata aga vaimset meest, siis loe vaimseid raamatuid ja käi koolitustel. Leidmaks meest, kes on kahe jalaga maa peal, tuleb liikuda ja tegeleda vastavates ringkondades.

 

Mittekarmaline suhe tähendab suhet, kus ollakse teisega koos ikkagi vabast tahtest. Ka selline suhe võib olla kirglik, kuid ei alga siiski sellise tundega, et keegi lööb sulle nagu nuiaga pähe, lohistab ära ja juba oledki suhtes – kuidas see juhtus, ei tea. Mittekarmaline, vaba tahte suhe algab tutvumisega, sümpaatiaga – sa otsustad, et tahad proovida selle inimesega koos olla ja ka teine pool otsustab seda teadlikult. Sa tunned, et oled teinud valiku. Igal juhul tõmbab inimene talle vajalikud partnerid ligi, kes aitavad tal tema õppetunnid läbi mängida. Me oleme ikkagi magnetid ja tõmbame ligi õigeid suhteid ja neid inimesi, kellega me resoneerume.

 

Tavaliselt, kui inimesed minu juurde tulevad, vaatame, miks see paar on üldse kokku saanud, kas see suhe on karmaline või ei ole ja milliseid õppetunde tuleks neil veel tasakaalustada. Kui paar on lahku minemas, siis ma vaatan, kas seal on veel vaja midagi teha. Mõned suhted jäävad jällegi venima ja siis küsitakse, et miks on nii, et koos me ei saa olla, aga lahku justkui ka ei saa minna? Sellisel juhul saab samamoodi kanaldada ja vaadata, mis on need õppetunnid, mida nad ei ole veel läbinud. Samuti saab vaadata, miks ei õnnestu näiteks üksikul inimesel endale partnerit ligi tõmmata, kuigi ta tegeleb võib-olla kogu hingest manifesteerimisega. Tavaliselt on tal blokeeringuid, mis pärinevad lapsepõlvest või on ta neid endale ise loonud. Võib ka olla, et ta ei resoneeru ise absoluutselt selle energiaga, mida ta oma ellu tahab tõmmata. Siis saab sagedust tõsta ja neid blokeeringuid eemaldada, et ta mõne mehe või naise oma ellu ikkagi tõmbaks. Saab ka vaadata, kas need suhted on ka pikemas perspektiivis jätkusuutlikud. Paljud tahavad ka teada, kas sellest suhtest sünnib lapsi. Seda kõike saab vaadata, tasakaalustada ja probleemide puhul ka kanaldada, kuidas neid lahendada.

 

Liisi kutsumus on olla inspiraatoriks ja anda inimesele edasi talle sobivaid õpetusi, mis aitaksid inimesel ise end leida ja aidata. Kui soovid kogeda ise Liisi seanssi kirjuta liisugandi@gmail.com 

 
Jun. 3, 2019

Kuna käes on kevad, siis on väga aktuaalne teema koolilõpetamised ja eksamid. Paljud lapsed ja noored on kooli ning vanemate poolt survestatud tegema eksameid maksimaalsel tasemel. Sageli ei tajuta, kui palju see lastes ja noortes tegelikult pingeid tekitab, eriti eksamikomisjoni ees seismine – paljud ei tule sellega üldse toime.

 Järjest rohkem käib seanssidel lapsi, kellel on paanikahäired ja ärevushood – nad kardavad väga ja saavad võib-olla juba eelmisel päeval suure ärevushoo ning nad ei oska sellega toime tulla. Mida saaksid lapsed ja lapsevanemad teha, et seda ei juhtuks? Suurem laps võiks ise ennast häälestada, et eksam läheb väga hästi, kujutada ette, et ta on eksamil, saab kõige parema pileti ja miks mitte ka nii: ma saan just selle osa vastamiseks, mis on minu tugevaim külg, ma naudin seda ja see kõik tuleb mul suurepäraselt välja, ma saan väga hea hinde. Loomulikult tuleb ka õppida, kuid aeg-ajalt siiski ka kujustada, et kõik läheb kergelt, lihtsalt ja parimal viisil. Vanemad võiksid lapsi kiitmisega toetada, mitte ainult nende puudusi välja tuua. Meie koolisüsteem on ehitatud selliselt, et tuuakse välja kõike seda, mis on halvasti: „Seda sa ei oska ja seda sa ei oska.“  Tegelikult peaks olema teistpidi: need kümme asja tegid sa suurepäraselt, aga selles ühes asjas aitame sind nüüd järele. Selle asja võiks hoopis niipidi keerata.
 
 Kui lapsel ikkagi ärevushood tekivad, leidub erinevaid nippe, kuidas sellest välja tulla. Kui lapsel hakkab ärevus tekkima, siis üks kiire moodus sellest välja tulemiseks on see, et ta raputab oma keha. Lihtsalt raputagu korralikult, kas või koha peal hüpates – see aitab väga hästi füüsiliselt pinget vabastada. Samuti on oluline rahulikult ja sügavalt hingata. On hea mõelda: „Ma hingan sisse ja siis ma hingan välja.“ Paanika ei saa sel ajal suureneda, sest laps mõtleb selle peale, kuidas ta parajasti hingab. Nipp ongi selles, et tähelepanu viiakse ära ärevuselt või paanikalt, mis tahab meie või lapse sees kasvada. Hingates võib lugeda viieni, hoida hinge kinni ja seejärel rahulikult välja hingata. Seda tuleks teha senikaua, kui tunned, et oled jälle maha rahunenud. Pärast seda on hea teha midagi muud – kas või lähed vaatad aknast välja, mis ilm on, või juhid millegi muuga tähelepanu mujale. Lapsevanematena saame aidata lapsel tähelepanu mujale viia. Alles siis, kui laps on täiesti rahunenud, võib-olla ka kõhu täis söönud või õues natuke ringi jooksnud, võib hakata uuesti lapsega sel teemal rääkima või õppima. Paljud lapsed on eksamite pärast ärevuses ja närvis ning tihtipeale lähevad lapsevanemad selle rongiga kaasa, ärrituvad ise ka ja siis on lõpuks kodutüli ja kõik karjuvad üksteise peale. See ei aita loomulikult mitte kedagi. Lapsevanem võiks alati järele mõelda, mida, miks ja kuidas ta lapsele ütleb. Kas see, mida ma lapsele ütlen, on tõesti vajalik, või ma lihtsalt lasen oma emotsioonid lapse peale valla – eriti, kui tal on õrn aeg? Ka lapsevanem peaks keskenduma oma hingamisele, et mitte lapse emotsioonidega kaasa minna. Vii vajadusel ka oma tähelepanu mujale. Ära mine selle tralliga kaasa! Ole olemas, tunnusta last ja vii tähelepanu positiivsele. Valmista lapsele ikka tema lemmiktoitu, et tal oleks sel raskel perioodil vähemalt midagi head suhu pista ja jälgi, et ta ka trenni teeks, meelita lapsed pauside ajal ikkagi ka õue. Õueskäimine ja trennitegemine maandavad väga hästi pinget.
 
 

On väga tähtis, et lapsed teeksid vahepeal õppimises pause ja elaksid ka kehaliselt ennast välja. Lastele võib soovitada enne eksamit minna kas või wc-sse ja ennast raputada, et ärevust ja pingeid vähendada. See toimib tõesti hästi! Järjekorras ootamise ja pingete üleskruttimise asemel võiks laps minna eksamile kohale viimasel minutil, näiteks rulaga – ta elab end kehaliselt välja ja lisaks on see lõbus. Väga oluline on ka lapse tunnustamine – sa oled väga tubli, et sa nii palju õppisid ja eksami ära tegid. Tähistage seda! Suur asi on tehtud ja selle peale võiks ühiselt midagi ette võtta. Küsi lapselt, mis oleks tema unistuste kingitus sel puhul.

Teine tähtis teema, mis on praegu väga paljudel õhus, on see, mis saab minust peale kooli või ülikooli lõpetamist? Välist survet on ju palju – vanematel on omad nägemused, kuhu edasi tuleks minna, kool survestab omamoodi... Vanemad, kuulake oma lapsi ja andke neile siiski valida. Ei ole valesid valikuid ja alati saab ümber mõelda, kui selgub, et eriala ei sobi. Tunnustage lapse sisetunnet ja tema südamehäält. Laps või noor võib ette kujutada, et ta astub justnagu liivakastist välja, jätab kõik mängukaaslased maha, lahkub vanematekodust, jättes vanemate ootused kõrvale, ja keskendub iseendale: „Mida mina südamest teha tahan?“ Kui mõtled millelegi, näiteks muusikale ja su süda hakkab kiiremini põksuma, siis on see sinu „jah“. Kui on raskustunne või ei ole mingit tunnet, siis on see sinu „ei.“ Mõtle näiteks keemia peale: kas see tundub huvitav, kas mul oleks põnev õppida keemiat? Jällegi, kui on hea ja kerge tunne, siis on see sinu „jah“, kui on raske tunne või ei olegi tunnet, siis on see sinu „ei“. Niimoodi võiksid lapsed ja noored harjutada äratundmist enda seest.
 
Kui stress ja ärevus ei ole seotud ainult eksamiperioodiga, on seansil võimalik vaadata, kust stress või ärevus pärit on – kas lapsepõlvest või on see vanemate muster või tuleb hoopis mõnest eelmisest elust. Siis on võimalik algpõhjust tervendada. Kuid kui ärevus on tekkinud nüüd, eksamiperioodi ajal, on võimalik seda teraapias maha võtta ja saame ka koos vaadata, kuidas edasi minna. Vanemad üldjuhul seansile kaasa ei tule, seega saame noorega koos arutada, vaadata, küsida, kanaldada, mis oleks tema kõrgemaks hüvanguks ja milline erialavalik toetaks teda rohkem, milline vähem. Noor saab siis ise pärast oma otsuse teha – mina seda tema eest kindlasti ei tee, kuid koos vaatame parimad variandid välja. Sageli leiab noor seejärel hingerahu ja tunneb end paremini. Tihtipeale noortele piisab sellestki, et ma peegeldan neile, mida mina näen, mis neile rohkem teha sobiks. Selle peale ütlevad nad: „Ja ma ütlesin seda oma emale!“ Ma aitan neil ka meelekindlust säilitada. See on normaalne, et noored kahtlevad oma valikutes ja kui ikka ema käib peale, et sa oled muusikaliselt nii andekas, aga noorele endale meeldivad autod ja ta tahaks teha lihtsat tööd, siis annab see talle jõudu endale kindlaks jääda.
 

Liisi kutsumus on olla inspiraatoriks ja anda inimesele edasi talle sobivaid õpetusi, mis aitaksid inimesel ise end leida ja aidata. Kui soovid kogeda ise Liisi seanssi kirjuta liisugandi@gmail.com